Hoşgeldiniz...
Sistemden Çık
Belsis posta için tıklayın...
 
Bugün 25 Mart 2019 - Pazartesi
Site İçi Arama:
Bu sayfayı 'Sık Kullanılanlar'a ekler. 'Site Haritası' sayfasına gider. 'İletişim' sayfasına gider. Açılış sayfanızı "www.belsis.com.tr" olarak atar.
 
 
Yaz-Kış Saati Güncellemesi Hakkında
24.10.2016 17:59 Pazartesi

Bakanlar Kurulu kararıyla Türkiye zaman dilimi UTC +2 yerine UTC +3 olarak değişmiş ve yaz saati uygulaması kaldırılmıştır.
Windows yüklü bilgisayarların 30 Ekim 2016 tarihinde saati değiştirmemesi için Microsoft güncelleştirmeler yayınlamıştır.

Kurumunuz bünyesinde çalışan tüm Windows sunucu ve istemcilere bu güncelleştirmelerin uygulanması, bundan sonra kurulacak sunucu ve istemcilere de uygulanması gerekmektedir.

Otomatik olarak geri alınmış saati düzeltmek istenen sonucu vermeyecek, saatlere bağlı işlem ve verilerde hatalar oluşmasına, hatta saate bağlı etki alanı (AD), Kimlik Paylaşım Hizmeti gibi hizmetlerin düzgün çalışmamasına neden olacaktır.

Kurumda güncellenecek çok sayıda bilgisayar olması durumunda bu güncelleştirmelerin dağıtılması ve uygulanması ile ilgili teknik bilgiye yazının sonundaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.


Güncelleştirmeleri Denetim Masası altındaki "Windows Update" bağlantısını kullanarak otomatik olarak yapmanız önerilir.

Güncelleştirmelere dair daha fazla bilgi ve indirme yollarına https://support.microsoft.com/en-us/kb/3192321 adresinden ulaşabilirsiniz.

Bu güncelleştirmeler "İsteğe bağlı" güncelleştirmeler altında, aylık toplu güncelleştirmeler arasındadır. Bu güncelleştirmenin, "önemli" kategorisindeki diğer tüm güncelleştirmeler yapıldıktan sonra yapılması gerekmektedir.

Otomatik güncelleştirme yapamamanız durumunda tekil güncelleştirmelere Microsoft Update kataloğundan http://www.catalog.update.microsoft.com/Search.aspx?q=3192321 adresinden ulaşabilirsiniz.

Güncelleştirme yüklenmeden önce "(UTC +02:00) İstanbul"şeklinde görünen saat dilimi bilgisi,"(UTC +03:00) İstanbul" olarak değişecektir.

Eğer bir sebeple saat dilimi değişmemiş olarak görünüyorsa "Saat dilimini değiştir"e basın ve "(UTC +03:00) İstanbul"u seçin.
Windows Server 2012 R2, 2012, 2008 R2, 2008
Windows 10, 8.1, 7, Vista

Son toplu güncelleştirmelerin otomatik güncellemeler aracılığıyla kurulması yeterlidir.

 

Windows 8

Ayrı bir güncelleştirme sunulmamıştır. İşletim sisteminin Windows 8.1e yükseltilmesi gerekmektedir.

Windows Server 2003

Bu ürün artık Microsoft tarafından desteklenmediğinden bir güncelleştirme sunulmamıştır.
Teknik Destek Müdürlüğü ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.


Windows XP

Bu ürün artık Microsoft tarafından desteklenmediğinden bir güncelleştirme sunulmamıştır.
Bununla birlikte aşağıda indirme bağlantısı verilen toplu işlem dosyasını kullanarak saat diliminizi düzeltebilirsiniz.

DİKKAT. Bu dosya olduğu gibi sunulmaktadır. çalıştırılması sonucu oluşabilecek sorunlardan dolayı sorumluluk kabul edilmemektedir.

Türkçe Windows XP için xptz_tr.bat dosyasını indirip, çalıştırabilirsiniz.

İngilizce Windows XP için xptz_en.bat dosyasını indirip, çalıştırabilirsiniz.

Betiği çalıştırmadan önce "GTB Yaz Saati" (güncellemeyi 30 Ekimden sonra yaparsanız "GTB Standart Saati") olarak görünen saat dilimi, güncelleştirme uygulandıktan sonra "Türkiye Standart Zamanı" olarak görünecektir.

Betiğin ilk hali için Serhat Akıncıya teşekkür ederiz.

Kurumlarda toplu güncelleştirme uygulaması için
https://www.serhatakinci.com/index.php/windows-time-zone-dst-guncelleme-yaz-saati-kis-saati.html
adresini ziyaret edebilirsiniz.
Önceki Sayfaya Dön
Sayfa Başına Çık