Hoşgeldiniz...
Sistemden Çık
Belsis posta için tıklayın...
 
Bugün 22 Şubat 2019 - Cuma
Site İçi Arama:
Bu sayfayı 'Sık Kullanılanlar'a ekler. 'Site Haritası' sayfasına gider. 'İletişim' sayfasına gider. Açılış sayfanızı "www.belsis.com.tr" olarak atar.
 
 
GİRİŞ

    İnsan yaşamında kaçınılmaz şekilde yer almaya başlayan bilgi  ve iletişim teknolojileri yeni ekonomi ve yönetim modellerinin vazgeçilmez araçları olarak karşımıza çıkmaktadır.  İçinde bulunduğumuz “Bilgi Çağı”nda, bilgi toplumuna dönüşümün temel taşını, “bilgiye erişim özgürlüğü” ve bilginin toplum yararına kullanılması oluşturmaktadır.

    Bireylerin ve kurumların bilgiye erişim ve bilgiyi  kullanım hakkının anayasa düzeyinde tanımlanması demokratik hukuk devletinin, düşünce ve ifade özgürlüğünün bir gereğidir. Türkiye, ulaşılan teknolojik noktada, bilgiye erişimin,  bilginin paylaşılmasının ve kullanılmasının , en  ucuz ve kolay aracı  olan İnterneti  tüm kamu ve kamu dışındaki birimleriyle kullanma kararını, AB’nin 15-16 Haziran 2001 tarihli Goteburg Hükümet Başkanları zirvesinde, 12 aday ülkeyle birlikte, e-Avrupa projesini imzalamakla almış ve e-Türkiye sürecini başlatmıştır.

    e-Avrupa, üye ve aday ülkelerde  daha güvenli, daha ucuz, daha hızlı internet kullanımının yaygınlaştırılması, internet üzerinden  bilginin paylaşılmasını ,  vatandaş ihtiyacına yönelik tüm hizmetlerin sayısal ortamda verilmesini, ulusların bilgi paylaşımının internet üzerinden yapılmasını içermektedir

    İnternetin  kamu hizmetlerinde kullanılmaya başlaması, e-Devlet kavramını ortaya çıkartırken, kamu sektörünün işleyiş verimliliğinin artmasını ve bilgiye erişim özgürlüğünün oluşmasını sağlamaktadır.

KBS & e-BELEDİYE

    Belsis.NET projesi e-devlet projesinin “yerel yönetimler” ayağını eksiksiz tamamlayan araçlar bütünüdür. Belediyeler tarafından yürütülen tüm iş ve hizmetlere ait süreçler ve bilgiler internet platformunda yürütülür. Yasaların öngördüğü

kısıtlamalar hariç bütün internet kullanıcıları sisteme erişebilir, işlerini internet üzerinden yürütebilir. Böylece belediyeler,herhangi bir işi takip etmek bakımından mekan ve zaman kısıtlayıcı olmaktan çıkar. Belediye, hizmetlerini kesintisiz olarak 7/24 anlayışı ile sürdürür.


    Belediyedeki bir bilgiye ulaşmak (Borç Sorgulama, evrak durumu, imar bilgisi, başvuru durumu vb.) ya da bir yükümlülüğü yerine (Ödeme yapmak, dilekçe, randevu vb.) getirmek için belediyenin bulunduğu “mekan”a gitmek zorunluluğu da ortadan kalkmıştır. Kullanıcı ev veya ofisindeki bilgisayardan veya internete bağlı herhangi bir bilgisayardan İnternet’e girerek, Belediyedeki bilgisayarda bulunan kendisi ile ilgili bir bilgiye ulaşabilir, dilek ve şikayetlerini iletebilir, daha önceki başvuru ve işlerinin hangi aşamada olduğunu görebilir, yerine getirilmiş hizmetler hakkında bilgi alabilir, yapmak istediği kadar ödemeyi (tahsilat) banka hesabı, kredi kartı seçeneklerini kullanarak yapabilir.

    Şeffaflaştırılan Belediye hizmetleri, projeler ve kente ilişkin politikalar konusunda kentli bilgilenerek, düşünce belirterek katılımcılığı arttırır.

    Kent ile ilgili tüm bilgilerin sisteme işlenmesiyle ya da diğer kent kurumlarından transfer edilmesiyle oluşacak her türlü bilgi (İnsan, taşınmaz, adres, ruhsat, dilekçe, ödeme, tahakkuk, cadde, sokak, alt yapı, önemli yerler, demografik, sosyal bilgiler ve ekonomik göstergeler vb.) ve bu gibi bilgiler ilgili oldukları her türlü kaynak ile ilişkilendirildiğinden, isteyen ve izin verilen her kullanıcı bütün bilgilere ulaşabilmektedir. İlişkilendirme nedeniyle her bir işi ayrı ayrı takip etmeye gerek kalmamaktadır.Belediyedeki herhangi bir iş son derece hızlı bir şekilde sonuçlandırılmaktadır...
Önceki Sayfaya Dön
Sayfa Başına Çık