BelsisIMS

  BelsisIMS (İnternet Harita Sunucusu) mekansal verilerinizi servis edebileceğiniz sunucu tabanlı bir yazılım çözümüdür. BelsisIMS OGC standartlarında servisler sunabilmesinin yanı sıra projede ortaya çıkan ihtiyaçlara yönelik kendi özel servis mimarisine de (rest servisler) sahiptir. 

  BelsisIMS ile ilişkisel veri tabanlarında depoladığınız verilerinizi mobil, WEB ve masaüstü istemcilere sunabilir, yetkilendirme (kendi yetki mekanizmaları ve LDAP desteği) ve loglama yetenekler ile takibini yapabilirsiniz.

  Kullanıcıların ihtiyacı olan birçok mobil uygulama (saha veri toplama, mobil coğrafi bilgi sistemi yazılımları vb.) ve web tabanlı çözümlerin (kent haritaları, taşınmaz takip haritaları, elektronik imar bilgi formları vb.)  geliştirilmesi için sunucu yazılımı olarak kullanabileceğiniz BelsisIMS, aynı zamanda farklı sunucu yazılımları tarafından servis edilen verileri de tek kaynakta toplayarak denetimli bir şekilde servis etmenizi de sağlar.

Daha detaylı bilgi almak için lütfen tıklayın.

BelsisIMS KRH

    Kent Rehber Haritası günlük yaşamı kolaylaştırmak için tasarlanmış, kentlinin adres ve önemli yer sorguları yapabildiği, belediyede iç ağda ve/veya internet ortamında çalışabilen Belsis tarafından geliştirilmiş bir çözümdür.

  Kent Rehber Haritası Belediye sınırları içerisinde yer alan camiler, hastaneler, okullar, eczaneler, alışveriş merkezleri, oteller, bankalar vb. gündelik hayatta sıkça ihtiyaç duyulan önemli yerlerin sorgulanmasına da imkan sağlamaktadır. Kent Rehber Haritası vatandaşların internet ortamında gidecekleri adresleri rahatça bulabilmeleri ve kente ilk defa gelecek olanların da keşif yapabilmelerini hedeflemektedir.

  Belediyede Kent Rehber Haritası ile imar planları, kadastral haritalar, numarataj haritası, binalar, bina fotoğrafları, önemli yer ayrıntıları gibi bilgilere de erişilebilmektedir.

  Kent Rehber Haritası ile taşınmaza ait cephe ölçüleri, alan bilgileri, yola olan uzaklıkları gibi ölçümler yapılabildiği gibi bu bilgilere ait çıktılar da alınabilmektedir.

  Kent Rehber Haritasının ergonomik arayüzü sayesinde harita üzerinde yön ok tuşları ile harita üzerinde istenen bölgeye ulaşma ve katmanlar alanında yer alan Kent Rehber Haritası ve uydu fotoğrafları seçenekleri ile her biri ayrı ayrı ya da tümü açılarak istenen şeffaflık ayarlamaları yapılabilir.

BelsisIMS E-ÇAP

  E-Çap belediyede iç ağ ve/veya internet ortamında çalışabilen taşınmazların imar durumlarının sorgulanabildiği Belsis tarafından geliştirilmiş bir çözümdür.

  E-Çap diğer bir adı ile Elektronik İmar Bilgi Formu olarak da adlandırılmaktadır. Bu form vatandaşın taşınmazları hakkında bilgi sahibi (konumu ve imar durumu) olabilmesi için hazırlanan bir belgedir.

  E-ÇAP bir taşınmazın imar uygulaması görüp görmediğini, eğer gördüyse yapı nizamını, kat adedini, çekme mesafelerini ve inşaatın yapılacak olan alanının hesaplanması için oranları (TAKS-KAKS), komşu parsellerini, yolları vb. bilgileri içerir.

Belediyede e-Çap programının çalışabilmesi için bazı verilere ihtiyaç vardır. Bunlar;

 • İmar Planları
 • Kadastral Haritalar
 • Binalar (mevcut ise)

  Belsis e-Çap ergonomik arayüzü sayesinde imar planları üzerinde istenen bölgeye ulaşılabilir. Katmanlar alanında yer alan İmar Planı ve Uydu fotoğrafları seçenekleri ile imarlı alanların altına uydu fotoğrafları getirilerek detaylı bilgi alınabilir. Bölgeye ait plan notları yada daha önce verilmiş çap formları da kullanıcılara sunulabilir

  Belsis e-Çap ile mülk sahiplerinin yanı sıra; emlakçıların, müteahhitlerin, gayrimenkul değerleme uzmanlarının da taşınmaz hakkında bilgi alabilmesi belediyede telefon trafiğini ve insan yoğunluğunu da azaltmaktadır. Ayrıca e-Çap'a mobil cihazlarla da ulaşılabilmesi mekan kısıtlamasının da önüne geçmektedir.

BelsisIMS MEBİS

  Mezarlık Bilgi Sistemi, mezarlık müdürlüklerinde mevcut tüm verilerin ortak bir veri tabanında toplanmasını, bu verilere erişilebilmesini, raporlama yapılabilmesini ve yakınlarını ziyarete gelen vatandaşların bu verileri kiosk (dokunmatik ekranlı bilgisayarlarla) üzerinden sorgulayabilmesini sağlayan sistemdir. Mezarlıktaki yakınlarını ziyarete gelenler, yeri unutulan veya yeri bilinmeyen mezarları, bu sistem sayesinde kolaylıkla bulabilirler. Kısa yol güzergahını gösteren harita çıktılarını da alabilirler.

  Mezar sorgulaması, bilinen mevta bilgileri girilerek yapılır. Tüm bilgilerin girilmesi zorunlu değildir, sistem girilen bilgilere uygun kayıtları sıralar. Kriterlere uyan kayıt listesinden diğer bilgiler yardımıyla aranan mevtaya ait bilgilere ulaşılabilir. Mevtanın kimlik bilgileri, ölüm nedeni ve tarihi, doktoru, yakını ve adresi gibi detaylı bilgilere ulaşılabilmektedir.

  Ziyaretçiler mevtaya ait mezarların harita üzerinde krokisi ve aranan mezarın detay krokisini görebilir. Mezar krokisinde, mezara ulaşılabilinecek en kısa yol üzerindeki cadde sokak isimleri ve uzunlukları ile bulunulan yerden mezara olan uzaklık bilgisi edinilebilir. Böylece kolaylıkla mezara ulaşım sağlayabilir. Ziyaretçi bir tuşla kiosk cihazının yazıcısından mezarlığın krokisinin hemen çıktısını alabilir.

  Kiosk ekranında mezar sorgulama dışında mezarlıkta uyulması gereken kurallar, mezarlık içerisinde yer alan diğer tesisler ve sistemin nasıl kullanılacağını anlatan yardım seçenekleri ve istenirse belediyenin diğer faaliyetlerinden haberdar olmak isteyenler için belediye sitesinin linki bulunur. Ayrıca isteğe göre fatiha suresi ve yasin sureleri sesli olarak okutulabilmektedir.

  MEBİS sayesinde mevtaların tıbbi ölüm sebepleri, kadın-erkek oranları, yaşları ve memleketleri gibi değişik istatistiksel bilgilere de ulaşılabilir. Yaş aralıklarına göre mevta kayıtlarının dağılımı tespit edilebilir. MEBİS ergonamik arayüzü sayesinde yön ok tuşları aracılığı ile mezarlık haritasında istenen bölgeye ulaşma imkanı sağlar.

  Ayrıca KENT-3B uygulaması ile Google Earth üzerinden 3 boyutlu Mezarlık Bilgi Sistemi ile de hizmet verilir. Böylece mezarların 3 boyutlu görüntülenmesi ve gerçek fotoğraflarıyla kaplanmasıyla daha kolay algılanması sağlanabilir. Mezarlıklar istenilen açı ve yönden görüntülenebilir. Mobil cihazlarla da kullanılabiliyor olması mekan kısıtlamasını da ortadan kaldırmıştır.

BelsisIMS WEBGIS

  BelsisWEBGIS, kurumlar tarafından kullanılan sayısal ve sözel bilgilere, ilgili fotoğraflara ya da dijital dokümanlara hızlı bir şekilde ulaşabilmek, sorgulama yapabilmek için kullanılan bir internet harita sunucusu uygulamasıdır. Aynı zamanda WEBGIS mobil cihazlar ile uyumu sayesinde mekan kısıtlamasını da ortadan kaldırmaktadır.

 • CAD ve GIS ile hazırlanan haritaların, çizimlerin, projelerin, internet ya da intranet sunucusundan, kullanıcılara ulaştırılmasını da sağlamaktadır.
 • BelsisWEBGIS haritaların ve sözel bilgilerin izin verilen kriterlere göre kullanıcıya sunulması ve sunulan bu veri setleri üzerinden istenilen sorgulamanın yapılması sağlanmaktadır.
 • BelsisWEBGIS ile ada/parsel, önemli yer, cadde/sokak, adres, ruhsatlı bina, borç, emlak beyan, abone sayaç ve ticarethane bilgilerini çeşitli kriterlere göre sorgulayabilmektedir.
 • BelsisWEBGIS WEBtabanlı bir uygulama olduğu için kurumun farklı birimlerinde görev alan kullanıcıların da kolaylıkla kullanımına imkan vermektedir.
 • WEBGIS ergonomik arayüz tasarımlarıyla seçilen nesneleri Google Earth aracılığıyla görüntüleme, çizdiğiniz şeklin uzunluk bilgilerini ve alan bilgisini okuyabilme, nesne bilgilerini öğrenmenin yanı sıra ekran görüntüsünü WEBGIS haritası üzerinde yön ok tuşları ile harita üzerinde istenen bölgeye ulaşma ve katmanlar alanında yer alan İmar Planı, WEBGIS haritası ve Uydu fotoğrafları seçenekleri ile her biri ayrı ayrı ya da tümü açılarak istenen şeffaflık ayarlamaları yapılabilmektedir.

BelsisIMS CABS

  BelsisCABS, Belsis tarafından numarataj ve adres bilgi sistemi çalışmalarında kullanılmak üzere geliştirilmiş olan mobil bir coğrafi veri toplama yazılımıdır.
  BelsisIMS üzerine geliştirilen ürünün KOSGEB AR-GE desteği almaya layık görülmüştür. Ürün mobil işletim sistemleri (Android, IOS) üzerinde çalışabildiği gibi WEB tabanlı versiyonu ile istenilen her tür platformda da kullanılabilir.

BelsisCABS ile kullanıcılar;
 • Tabetler ve mobil cihazlar ile sahadan her türlü sözel veriye ulaşabilirler.
 • MAKS uyumlu coğrafi veri üretebilirler.
 • Bina çizebilir / silebilir / düzenleyebilirler.
 • Kapı numarası çizebilir / silebilir / düzenleyebilirler.
 • Yol aksı çizebilir / silebilir / düzenleyebilirler.
 • Mahalle sınırlarını çizebilir / silebilir / düzenleyebilirler.
 • Bina, iş yeri, kapı numarası ve caddelere ilişkin fotoğraf ve video kaydı yapabilirler.
 • UAVT de yer alan numarataj ve adres bilgilerine erişebilirler.
 • UAVT de yer alan adreslerini silebilir/değiştirebilirler, yeni adres oluşturabilirler.
 • Saha ekiplerinin nerede olduklarını anlık görebilirler.
 • Kent bilgi sistemlerinde bulunan her türlü coğrafi ve sözel veriyi saha ekiplerinin kullanımına açabilirler.
  BelsisCABS ile saha ekipleri imar planlarını, hava ve uydu fotoğraflarını, MEGSİS verilerini, TAKBİS verilerini, HGK ortofoto servislerini ve diğer e-Devlet servislerini altlık olarak kullanarak sahadan maksimum doğrulukta veri toplayabilir. BelsisCABS kullanıcı yetkilendirme yeteneği ile saha ekiplerinin veriler üzerinde yetkileri dahilinde sorgulama ve düzenleme yapmalarınıda sağlamaktadır. Ayrıca BelsisCAD Numarataj modülü ile entegre çalışarak sahadan toplanan verilerin masaüstü yazılımlarda kullanılmasını ve kontrol edilmesini sağlamaktadır.

Kullanım amacına göre;

 • BelsisCABS Pro
 • BelsisCABS Editor
 • BelsisCABS Mobil olarak kullanıcılara sunulmaktadır.

BelsisIMS TERRA-3D

  BelsisTerra-3D; internet üzerinden WMS ve WFS yayın yapan sunucuların verilerini veya lokal verilerinizi küre üzerinde görmenizi ve analiz etmenizi sağlayan bir Belsis WEB uygulamasıdır.

  BelsisTerra-3D uygulaması ile 3D görüntüleme mevcuttur. BelsisTerra-3D uygulaması ile ; Yapılacak protokoller sonrasında TKGM ve HGK servislerinden veriler görüntülenebilmektedir. TKGM verileri üzerinde Tapu bilgisi sorgulama ve Gerçek-Tüzel kişilere ait tapu kişi sorgulama işlemleri gerçekleştirilebilmektedir.

  Sorgulama Paneli yardımı ile Ada/Parsel,Önemli Yer ve Cadde-Sokak sorguları gerçekleştirilebilir. Kullanıcı girişi yapılarak yeni WMS tanımlamaları yapılabilmektedir. WMS, OpenStreetMap, Bing Maps, ESRI , Google Map haritalarını görüntülenebilir. BelsisTerra-3D üzerinde Çizim yapma, nesneler üzerinde renklendirme, ve nesnelere semboloji atama gibi uygulamalar gerçekleştirilebilir, BelsisTerra-3D de nesneler üzerinde Uzunluk ve alan gibi ölçümler gerçekleştirilebilir Veriler üzerinde Görüş,Bakı analizleri yapılabilir Nesnelerin öznitelik bilgilerine göre tematik haritalar oluşturulabilir,

  BelsisTerra-3D Nesneleri (bina vs.) 3 boyutlu olarak görme imkanı sunar. Veriler üzerinde mekansal ve ağ analizleri gerçekleştirilebilir. Polyline , poligon , etiket , kordior , kutular , küreler , elipsoidler ve silindirler gibi çok çeşitli geometrik şekilleri çizilebilir.

  Veriler üzerinde zoom hareketleri yaparak verileri yakın ve uzak görüş olanakları sağlar. Her katman altındaki katmanlarla çok iyi harmanlanmıştır ve parlaklık, kontrast, gamma, renk tonu ve doygunluk dinamik olarak değiştirilebilmektedir. Genel yüksek çözünürlük ile arazi ve su efektleri çizilebilmektedir.

Sosyal medya üzerinden bizi takip ederek, yenilikleri ve en güncel bilgileri edinebilirsiniz.