BelsisIMS E-ÇAP

  E-Çap belediyede iç ağ ve/veya internet ortamında çalışabilen taşınmazların imar durumlarının sorgulanabildiği Belsis tarafından geliştirilmiş bir çözümdür.

  E-Çap diğer bir adı ile Elektronik İmar Bilgi Formu olarak da adlandırılmaktadır. Bu form vatandaşın taşınmazları hakkında bilgi sahibi (konumu ve imar durumu) olabilmesi için hazırlanan bir belgedir.

  E-ÇAP bir taşınmazın imar uygulaması görüp görmediğini, eğer gördüyse yapı nizamını, kat adedini, çekme mesafelerini ve inşaatın yapılacak olan alanının hesaplanması için oranları (TAKS-KAKS), komşu parsellerini, yolları vb. bilgileri içerir.

Belediyede e-Çap programının çalışabilmesi için bazı verilere ihtiyaç vardır. Bunlar;

  • İmar Planları
  • Kadastral Haritalar
  • Binalar (mevcut ise)

  Belsis e-Çap ergonomik arayüzü sayesinde imar planları üzerinde istenen bölgeye ulaşılabilir. Katmanlar alanında yer alan İmar Planı ve Uydu fotoğrafları seçenekleri ile imarlı alanların altına uydu fotoğrafları getirilerek detaylı bilgi alınabilir. Bölgeye ait plan notları yada daha önce verilmiş çap formları da kullanıcılara sunulabilir

  Belsis e-Çap ile mülk sahiplerinin yanı sıra; emlakçıların, müteahhitlerin, gayrimenkul değerleme uzmanlarının da taşınmaz hakkında bilgi alabilmesi belediyede telefon trafiğini ve insan yoğunluğunu da azaltmaktadır. Ayrıca e-Çap'a mobil cihazlarla da ulaşılabilmesi mekan kısıtlamasının da önüne geçmektedir.

Sosyal medya üzerinden bizi takip ederek, yenilikleri ve en güncel bilgileri edinebilirsiniz.