DUYURULAR

WebTapu Projesi TAKBİS’e Entegre Oluyor!

WebTapu Projesi TAKBİS’e Entegre Oluyor!

Tapu ve Kadastro Müdürlüklerinde yapılacak bütün işlemler için elektronik işlem kapısı olarak kurgulanan WebTapu 2.0; Kurum, Vatandaş, Şirketler, Değerlemeciler ve Emlakçılar için birçok işlem ve başvurunun e-devlet entegreli ve e-imza altyapısı ile sunulabilmesini sağlayacak.

Türksat & Belsis işbirliği ile WebTapu 2.0 projesinin geliştirmeleri devam ederken bir taraftan TKGM bünyesinde mevcutta kullanılan ve yeni geliştirilmesi düşünülen sistemlerin tamamı ile WebTapu 2.0 entegrasyonları hedeflenerek toplantılar düzenlenmekte. Bu amaçla Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü WebTapu 2.0 projesi kapsamında TAKBİS entegrasyonlarının teknik altyapısını görüşmek içinde bir toplantı düzenlendi.

TKGM Bilgi İşlem Daire Başkanı Sedat BAKICI koordinatörlüğünde düzenlenen toplantıya; TKGM ilgili birim yöneticileri, Havelsan ve Tübitak yetkilileri ile Türksat & Belsis Proje ekipleri katıldı. Toplantı kapsamında WebTapu 2.0’ın yazılım ergonomisi çalışmaları, iş zekası entegrasyonları ve teknolojik altyapısı hakkında Tübitak ve Havelsan yetkililerine bilgi verildi.

Web Tapu Çok Yakında Hizmetinizde!

Web Tapu Çok Yakında Hizmetinizde!

    WebTapu  sistemi üzerinden taşınmaz işlemlerinizi, başvuru işlemlerinizi, işlem yapılamaz beyan işlemlerinizi, yetki işlemlerinizi ve belge doğrulama işleminizi çok yakında WebTapu üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Belsis TKGM E-Terkin Uygulaması Kullanımda!

Belsis TKGM E-Terkin Uygulaması Kullanımda!

    "E-Terkin" TKGM tarafından yayınlanan web servisleri kullanılarak, yetki verilen bankaların ve finans kurumlarının ipoteklerinin sorgulanması ve ipoteklerinin kaldırılması (terkin) taleplerini iletebilecekleri bir uygulamadır.  WEB tabanlı olan e-Terkin uygulaması ile terkin işlemini yapacak banka/finans kurumları tarafından yazılı olarak düzenlenen ipotek terkin talepleri, tapu kaydı, malik sorgulamaları elektronik ortamda yapılabilmektedir.

    Belsis e-Terkin uygulaması kurum içi kullanılan süreç yönetim yazılımları ile de entegre çalışarak mevcut sistemin bir parçası haline gelebilmekte ve kurum personeline ekstra iş yükü çıkarmadan süreçleri tamamlama imkanı vermektedir. E-İmza desteği sayesinde bütün resmi süreçlerin elektronik ortamdan tamamlanmasını sağlayan Belsis e-Terkin uygulaması, terkin işlemi için harcanan süre, insan kaynağı ve kağıt kullanımını minimize etmekte, kurum iç işleyişlerini takip edilebilir kılmaktadır. 

Belsis
"İşe Dokunan Çözümler"

Kariyer Planlamada Bir Araç: GIS !

Kariyer Planlamada Bir Araç: GIS !

    Çankaya Üniversitesi Şehir Planlama Bölümü; Kent, Bölge, Çevre Uygulama ve Araştırma Merkezi (KENTMER) tarafından düzenlenen seminere katılarak coğrafi bilgi sistemleri sektörünün, şehir plancılarının kariyer planlamasındaki etkilerini konuştuk.

    KENTMER tarafından konuşmacı olarak davet edilen Ankara Bölge Müdürümüz Y. Şehir Plancısı Mehmet SERVİ, eğitim hayatı ve sonrasında ki iş hayatında coğrafi bilgi sistemlerinin kariyerine nasıl etki ettiğini genç plancı adayları ile paylaştı. 

    Planlama çalışmalarında GIS kullanımının yanı sıra, farklı sektörlerdeki GIS projelerinde Şehir Plancıları olarak ne gibi görevler alındığı, GIS sektöründe önemli projelerde ne gibi yetkinlikler istendiği ve kariyer hedeflerine ulaşmak için nasıl yollar izlenebileceği üzerine yapılan sohbet Şehir Plancısı adayları ile yapılan soru-cevap kısmı ile sona erdi. Etkinlik boyunca sıcak ev sahiplikleri için başta Şehir Planlama Bölüm Başkanı ve KENTMER Müdürü Sayın Doç. Dr. Z. Ezgi Haliloğlu Kahraman’a ve KETNMER yetkililerine teşekkür ediyor; genç Şehir Plancısı adaylarına kariyerlerinde başarılar diliyoruz.

BOTAŞ’ın Tercihi BelsisCAD!

BOTAŞ’ın Tercihi BelsisCAD!

    Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı Boru Hatları ile Petrol Taşıma Anonim Şirketi (BOTAŞ) yurt genelinde yürüttüğü doğalgaz ve petrol taşımacılığına yönelik projelerinin mühendislik ve coğrafi bilgi sistemi altyapısında kullanmak için BelsisCAD'i tercih etti.

    Tübitak AR-GE desteği ile geliştirilen BelsisGIS altyapısın getirdiği avantajlar sayesinde, BOTAŞ kullanıcıları e-Devlet servislerine bağlanarak proje alanlarına ilişkin diğer kurumlarca üretilen veriler üzerinde sorgu ve analizler yapabilir hale geldiler.

    BelsisCAD’i BOTAŞ’a ait merkez birimler ve bölge müdürlüklerinde aktif bir şekilde kullanarak yerli ve milli teknoloji çözümlerine duydukları güvenden dolayı BOTAŞ yönetimi ve çalışanlarına teşekkür ederiz.

Belsis
‘İşe Dokunan Çözümler’

MeopCUY-4 Kullanımda!

MeopCUY-4 Kullanımda!

    Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğü "Milli Emlak Otomasyon Projesi Coğrafi Uygulama Yazılımı (MeopCUY)" projesi kapsamında MeopCUY-4 versiyonu kullanımdadır.

 'Akıllı Kentler' İçin Hep Birlikte Çalışıyoruz..'

'Akıllı Kentler' İçin Hep Birlikte Çalışıyoruz..'

"Ulusal Akıllı Kentler Stratejisi ve Eylem Planı" çalıştayına katıldık!

    Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü ve TÜBİTAK tarafından yürütülen "Ulusal Akıllı Kentler Stratejisi ve Eylem Planı" projesinin ikinci çalıştayına da katılarak "Akıllı Kent" kavramı üzerine kamu, STK ve yerel yönetim temsilcileriyle bilgi ve tecrübelerimizi paylaştık. Çalıştayın sabah oturumunda CBS Genel Müdürü Sayın Ömer ALAN tarafından "Akıllı Kent" konusunda yapılması düşünülen çalışmalar ve bu çalışmalara yerli teknoloji firmalarından bekledikleri katkılara ilişkin bir konuşma gerçekleştirildi. Daha sonra proje yürütücüsü TÜBİTAK yetkilileri tarafından önceki çalıştayda toplanan görüşler ve kurumlardan toplanan bilgiler ışığında bir sonraki aşamalara ilişkin bilgiler sunuldu. Öğleden sonra ki oturumlarda ise 13 ayrı başlık altında "Akıllı Kent" kavramının ihtiyaç duyduğu mevzuat, veri, iletişim vb. konularda gerçekleştirilebilecek eylemler konuşuldu. 

    Çalışmalara davet ederek sektörde edindiğimiz deneyimleri ve geleceğe yönelik fikirlerimizi en üst düzeyden ilgili mercilere sunma imkanı veren CBS Genel Müdürlüğü ve TÜBİTAK yetkililerine teşekkür eder, "Akıllı Kentler" oluşturma yolunda ilkleri barındıran birçok projemizle her zaman bu tür çalışmalara destek vermekten memnuniyet duyduğumuzu belirtmek isteriz.

İznik Belediyesi İmar Planları İnternette!

İznik Belediyesi İmar Planları İnternette!

    İznik Belediyesi şeffaf belediyecilik anlayışı gereği sorumluluk alanında bulunan imar planlarını vatandaşların görebilmesi için internet ortamına taşıdı.

    Tarihi ve doğal güzellikleri ile Türkiye'nin açık hava müzelerinden biri sayılabilecek İznik'te yapılaşma koşulları artık internetten takip edilebilecek. İznik Belediyesi sınırları içerisinde kalan alanlara ait imar planları proje ekiplerimizce yapılan çalışmalar sonrasında 2 hafta gibi kısa bir süre içerisinde internet ortamından yayınlanmaya başlandı. 
Standart CAD yazılımları ile hazırlanan imar planları topolojik düzeltmeler ve veritabanı yapısının oluşturulması sonrası BelsisGIS kütüphaneleri ile geliştirilen BelsisIMS üzerinden test yayınları yapıldı. Test yayınlarının başarılı bir şekilde tamamlanması sonrası İznik Belediyesi'ne ait imar planları vatandaşın kullanımına sunulmak üzere WEB sayfasından yayınlanmaya başlandı.

    Projenin kısa bir sürede tamamlanmasında emeği geçen proje paydaşımız İznik Belediyesi personelleri ve Belsis çalışanlarına teşekkür ederiz.


Belsis
"İşe Dokunan Çözümler"

HABERLER

Sosyal medya üzerinden bizi takip ederek, yenilikleri ve en güncel bilgileri edinebilirsiniz.