BelsisIMS MEBİS

  Mezarlık Bilgi Sistemi, mezarlık müdürlüklerinde mevcut tüm verilerin ortak bir veri tabanında toplanmasını, bu verilere erişilebilmesini, raporlama yapılabilmesini ve yakınlarını ziyarete gelen vatandaşların bu verileri kiosk (dokunmatik ekranlı bilgisayarlarla) üzerinden sorgulayabilmesini sağlayan sistemdir. Mezarlıktaki yakınlarını ziyarete gelenler, yeri unutulan veya yeri bilinmeyen mezarları, bu sistem sayesinde kolaylıkla bulabilirler. Kısa yol güzergahını gösteren harita çıktılarını da alabilirler.

  Mezar sorgulaması, bilinen mevta bilgileri girilerek yapılır. Tüm bilgilerin girilmesi zorunlu değildir, sistem girilen bilgilere uygun kayıtları sıralar. Kriterlere uyan kayıt listesinden diğer bilgiler yardımıyla aranan mevtaya ait bilgilere ulaşılabilir. Mevtanın kimlik bilgileri, ölüm nedeni ve tarihi, doktoru, yakını ve adresi gibi detaylı bilgilere ulaşılabilmektedir.

  Ziyaretçiler mevtaya ait mezarların harita üzerinde krokisi ve aranan mezarın detay krokisini görebilir. Mezar krokisinde, mezara ulaşılabilinecek en kısa yol üzerindeki cadde sokak isimleri ve uzunlukları ile bulunulan yerden mezara olan uzaklık bilgisi edinilebilir. Böylece kolaylıkla mezara ulaşım sağlayabilir. Ziyaretçi bir tuşla kiosk cihazının yazıcısından mezarlığın krokisinin hemen çıktısını alabilir.

  Kiosk ekranında mezar sorgulama dışında mezarlıkta uyulması gereken kurallar, mezarlık içerisinde yer alan diğer tesisler ve sistemin nasıl kullanılacağını anlatan yardım seçenekleri ve istenirse belediyenin diğer faaliyetlerinden haberdar olmak isteyenler için belediye sitesinin linki bulunur. Ayrıca isteğe göre fatiha suresi ve yasin sureleri sesli olarak okutulabilmektedir.

  MEBİS sayesinde mevtaların tıbbi ölüm sebepleri, kadın-erkek oranları, yaşları ve memleketleri gibi değişik istatistiksel bilgilere de ulaşılabilir. Yaş aralıklarına göre mevta kayıtlarının dağılımı tespit edilebilir. MEBİS ergonamik arayüzü sayesinde yön ok tuşları aracılığı ile mezarlık haritasında istenen bölgeye ulaşma imkanı sağlar.

  Ayrıca KENT-3B uygulaması ile Google Earth üzerinden 3 boyutlu Mezarlık Bilgi Sistemi ile de hizmet verilir. Böylece mezarların 3 boyutlu görüntülenmesi ve gerçek fotoğraflarıyla kaplanmasıyla daha kolay algılanması sağlanabilir. Mezarlıklar istenilen açı ve yönden görüntülenebilir. Mobil cihazlarla da kullanılabiliyor olması mekan kısıtlamasını da ortadan kaldırmıştır.

Sosyal medya üzerinden bizi takip ederek, yenilikleri ve en güncel bilgileri edinebilirsiniz.