Mamak Belediyesi Kent Bilgi Sistemi Projesi

    Türkiye'nin ve Ankara'nın en büyük belediyelerinden “Mamak Belediyesi Kent Bilgi Sistemi” projesi devreye alındı. Birden çok etaptan oluşan projenin ilk etabında belediyede farklı sistemlerde ve yazılımlarda kullanılan veriler BelsisGIS platformu ile entegre çalışır hale getirilerek kullanıcıların günlük süreçlerini alıştıkları şekilde sürdürürken, bir taraftan Kent Bilgi Sistemi’ ne katkı sağlayan ve kullanabilen paydaş olmaları sağlandı.

    6 farklı yazılım ve sistemin entegrasyonu sonucu olarak Mamak Kent Bilgi Sistemi projesinin ürünleri olan “Mamak Kent Rehber Haritası” ve “Mamak e-Çap” projeleri vatandaşın kullanımına açıldı. Mamak genelinde imar durumlarının güncel ve anında sorgulanabildiği, kentte yer önemli noktalara ilişkin bilgilerin alabildiği uygulamalar sayesinde şeffaf belediyecilik anlayışına katkı sağlandı.    

    Yapılan sistem entegrasyonları sayesinde BelsisGIS platformu üzerinde geliştirilen CBS uygulamaları ile belediye içerisinde lokasyon tabanlı sorgu ve analizler de yapılabilir hale gelindi. Belediye içerisinde yetkili kullanıcılar taşınmazlara ilişkin mülkiyet analizleri, borç-tahsilat analizleri, ruhsat durumlarının CBS tabanlı takip edilmesi gibi birçok sorgu imkanına kavuştular.

    Proje kapsamında geliştirilen entegrasyonlar ile Belediyedeki müdürlüklerinin faaliyetlerinin Coğrafi Bilgi Sistemi ortamından takibi ve analiz edilebilmesi imkanına da kavuşuldu. Bu sayede yıllık, aylık vb. zaman periyotlarında müdürlüklerce yürütülen hizmetler coğrafi konumlarına göre, hizmet türüne göre, miktarına göre analiz edilebilir hale geldi.

Sosyal medya üzerinden bizi takip ederek, yenilikleri ve en güncel bilgileri edinebilirsiniz.