Mersin Büyükşehir Belediyesi MEBİS Projesi!

       Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan Mezarlık Bilgi Sistemi Projesi kapsamında yazılım altyapısı olarak BelsisGIS ürünleri kullanıldı. Mersin Büyükşehir Belediyesi ve sorumluluk sahasındaki ilçelerde yer alan bütün mezarlıkları kapsayan MEBİS projesi içeriğinde mezarlık sahalarının 1 cm kadar hassasiyetli Lidar cihazlar için ölçülmesi, hava fotoğrafları ile mevcut durumun tespiti, yeni mezarlık sahalarının planlanması, mevcut mezarlıklar için lojistik, demirbaş envanteri tespitleri gibi birçok kapsamdan oluşan projenin ilk etapları tamamlanarak devreye alındı. Projenin coğrafi bilgi sistemleri altyapısı için farklı yazılım ve ürünler arasında deneme geliştirmeleri yapılarak teknolojik anlamda en yeterli ürün olarak tespit edilen BelsisGIS ve BelsisIMS kütüphanelerinin kullanılması kararlaştırıldı. Tamamen yerli ve milli kaynaklarla üretilen BelsisGIS ve BelsisIMS CBS yazılım ürünlerinin kullanıcı dostu geliştirme ortamı ile belediyenin ihtiyaçlarına yönelik modüller geliştirilerek kullanıma sunuldu. Geliştirilen modüller ile;

  • Vatandaşlar; yakınlarına ait mezar yerlerini sorgulama, bulma, yol tarifi alma imkânına kavuştu. -Cep telefonları üzerinden QR kod ile mezar yeri bulma hizmeti verilmeye başlandı.
  • Mezar yerlerinin 1cm’e varan hassasiyette ölçümleri yapılarak gerçek duruma en yakın haritalaması yapıldı
  • Mezarlık Bilgi Sistemi belediye tarafında defin istatistiklerine ilişkin birçok veri tutulmaya başlandı. Defnedilen vatandaşların sağlık, eğitim, ölüm nedeni vb birçok verisi analiz edilebilir hale geldi.
  • Defin/Nakil işlemlerinin MEBİS üzerinden yürütülmesi sağlandı. -Mezar tahsis işlemlerinin MEBİS üzerinden yürütülmesi sağlandı
  • Mezarlıklardaki hizmetlere yönelik stok/demirbaş bilgilerinin MEBİS üzerinden takibi sağlandı.
  • Web ara yüzleri üzerinden yeni mezar yeri çizimi, düzenlemesi, aile mezarları oluşturma, otomatik mezar yerleştirme, kaydetme vb birçok geometrik işlem yapma imkanı sağlanarak tamamen web üzerinden yönetilebilen, CBS veri üretim araçları kullanıcılara sağlandı.

Sosyal medya üzerinden bizi takip ederek, yenilikleri ve en güncel bilgileri edinebilirsiniz.